SON DAKİKA! Rekor! Enerji Bakanı Bayraktar’dan doğalgaz üretim açıklaması

Son dakika haber! Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar’dan doğalgaz üretim açıklaması! Bakan Bayraktar “Bugün itibari ile doğal gaz üretimimiz yeni rekora ulaştı. Günlük 5 milyon metreküp üretiyoruz” dedi.

Türkiye ve Azerbaycan’dan yeni katkı

Türkiye ve Azerbaycan, doğal gazda kendilerinin yanı sıra Avrupa’nın da arz güvenliğini sağlamaya dönük adımlar atıyor. Azerbaycan doğal gazının Türkiye’ye ve buradan da Avrupa’ya ulaştırılması için yeni ortaklıklar geliştirilirken mevcut iş birlikleri de derinleştiriliyor

Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 14 Mayıs’ta Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikail Cabbarov, İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmenin ardından Bakanlar Bayraktar ve Cabbarov arasında Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması imzaladı.

Anlaşma ile iki ülke ilişkileri yeni bir boyuta geçti. Türkiye ve Azerbaycan hem kendi arz güvenliklerine hem de Avrupa’nın arz güvenliğine katkı sağlayacak örnek bir çalışmaya imza attı.

KAPASİTE ARTACAK

Buna göre; 2030 yılına kadar Hazar Bölgesi’ndeki Azerbaycan doğal gazı, Türkiye’ye ilave hacimle ulaşacak. Bu gazın bir kısmı Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilecek. Bu amaçla TANAP ve Bakü- Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hatlarının kapasiteleri arttırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir