İsrail’den Gazze’de okula saldırı: ‘Tüm kırmızı çizgiler geçildi’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları gece saatlerinde de devam etti. İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin orta bölgelerinde bulunan Nusayrat Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında en az beş Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın görgü tanıklarından aktardığına göre, İsrail savaş uçakları Nusayrat Mülteci Kampı’nda bulunan Nusayrat Belediyesi’ne ait bir binayı hedef aldı. Saldırıda aralarında Nusayrat Belediye Başkanı İyad El Meğari’nin de bulunduğu en az beş kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altından çıkarılan cansız bedenler, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr El Belah kentinde yer alan Aksa Şehitleri Hastanesi’ne nakledildi.

SAVAŞ UÇAĞI, OKULUN ÜST KATINDAKİ SINIFLARA İKİ FÜZE FIRLATTI

İsrail ordusunun bir gün önce akşam saatlerinde Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampı’nda yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı UNRWA’ya ait okula düzenlediği saldırıda 14’ü çocuk, 9’u kadın 40 kişi hayatını kaybetmişti. Bu saldırıya ilişkin açıklama yapan ABD, Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerle dolu Birleşmiş Milletler okuluna düzenlenen ve en az 40 kişinin ölümüne yol açan hava saldırısı konusunda İsrail’in tamamen ‘şeffaf’ olması gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, bölgedeki gazeteciler, BBC’ye yaptıkları açıklamada, bir savaş uçağının mülteci kampındaki okulun üst katındaki sınıflara iki füze fırlattığını söyledi. İsrail ordusu ise okuldaki ‘Hamas karargahına hassas bir saldırı’ düzenlediklerini iddia etti. Hamas yönetimindeki Hükümet Medya Ofisi bu iddiayı reddetti.

ABD: İSRAİL’İN TAMAMEN ŞEFFAF OLMASINI BEKLİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail’in öldürdüğünü iddia ettiği Hamas militanlarının kimliklerin kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi. Matthew Miller ayrıca “İsrail hükümeti bu saldırıyla ilgili, ölenlerin adları da dahil daha fazla bilgi vereceğini söyledi. Bu bilgiyi kamuoyuna açıklarken tamamen şeffaf olmalarını bekliyoruz” dedi. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, bunun ardından dün akşam saldırıda öldürüldüğünü söylediği dokuz Hamas ve İslami Cihat savaşçısının isimlerini açıkladı.

İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner ise vurulan okulda 20 ila 30 Hamas militanı olduğunu savundu ve sivil kayıplarla ilgili bilgisi olmadığını iddia etti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yıkılan sınıflar ve morga kaldırılmış kefene sarılı cesetler görülüyor. Saldırıda yaralanan bir kadının “Yeter artık! Onlarca kez yerimizden edildik. Çocuklarımızı uyurken öldürdüler” diye bağırdığı bir video da paylaşılıyor.

‘DÜNYA BİZE ÇİFTE STANDARTLA DAVRANIYOR’

Evlerinden edildikten sonra okula sığınan yüzlerce kişiden biri, Gazze kentinden gelen Naim El Dadah’tı. Dadah, saldırıya ilişkin, “Demir parçalarının uçuştuğunu, her şeyin çöktüğünü gördüm. Başımıza gelen tasavvur edilemez” dedi. “Tüm kırmızı çizgiler geçildi” diye konuşan El Dadah, bir BM kurumunda olmanın ailesine bir koruma sağlamadığını belirterek, “Dünya bize çifte standartla davranıyor. İsrail tüm uluslararası yasaları ihlal etti” dedi.

Birleşmiş Milleter okulunda kalanların bazıları Gazze’nin kuzeyinden geldiklerini ve savaşın başlangıcında İsrail ordusunun tahliye talimatlarına uyarak güneye geçtiklerini ve geçen ay da Refah’ta başlayan saldırıyla yeniden yerlerinden olduklarını anlattı.

Muhammed adlı kuzeni öldürülen genç İbrahim Lulu da “Çok zor bir geceydi” diye konuşarak şu bilgileri paylaştı: “Kardeşlerim ve arkadaşlarım birlikte oturuyorduk ve sonra birden bir patlama oldu. Duvara karşı oturduğum için şilte beni korudu. Tüm bedenler parçalanmıştı.”

KATAR: ANLAŞMA TEKLİFİNE İLİŞKİN KATAR’DAN HENÜZ BİR YANIT ALMADIK

Öte yandan, Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid El Ensari, Katar resmi haber ajansı QNA’ya ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşması ve İsrail’le rehine değişimine ilişkin son önerisi ilgili açıklamalarda bulundu. Ensari, “Arabulucular, İsrail işgaliyle ateşkes ve esir değişimi anlaşmasına ilişkin son öneriye Hamas’tan henüz bir yanıt almadı” sözlerine yer vererek, Hamas’ın teklifi hâlâ incelemekte olduğunu belirtti.

Katar’ın Mısır ve ABD ile ortak arabuluculuk çabalarının devam ettiğini ifade eden Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Özellikle mevcut müzakere durumunun hassasiyeti göz önüne alındığında, medyadaki yanlış haberlere kulak asmamak ve resmi kaynaklar dışında güvenilir olmayan medya haberlerini dikkate almamak gerekir” dedi.

BIDEN’IN AÇIKLADIĞI TEKLİFTE NE VAR?

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. Biden, önerinin İsrail’e ait olduğunu söylerken, Netanyahu, ‘belirlenen hedefler’ gerçekleşinceye kadar savaşa devam edeceklerini duyurmuştu. Netanyahu, Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesinde yaptığı konuşmada, İsrail’in önerdiği ile Biden’ın sunduğu teklif arasında ‘boşluklar’ olduğunu söylemişti.

Hamas ise Biden’ın açıklamasının ardından ‘kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir takasıyla’ ilgili önerilere olumlu baktıklarını duyurmuştu. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de 5 Haziran Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nden tamamen çekilmesi ve esir takasını esas alan her türlü anlaşmaya olumlu ve ciddi yaklaşacaklarını belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir