Futbol maçında Nazi selamına para cezası

Avustralya’da 2022 yılında yapılan futbol maçında Nazi selamı verdiği tespit edilen üç taraftara para cezası verildi. Hırvatistanlı sanıklar 46 yaşındaki Nikola Marko Gasparovic, 25 yaşındaki Dominik Sieben ve 45 yaşındaki Marijan Lisica, 2022 Avustralya Kupası finalinde ayrı ayrı Nazi selamı verdikleri tespit edilerek mahkeme tarafından suçlu bulundu ve 500 Avustralya Doları para cezası ödemelerine hükmedildi.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, söz konusu olay, 1 Ekim 2022 tarihinde, Sydney United 58 ve Macarthur FC takımları arasında CommBank Stadyumu’nda oynanan final maçında yaşandı. Maç sırasında Sieben’in üzerinde beyaz bir şapka ve omuzlarında ülke bayrağı vardı, Lisica ise stadyuma tam kamuflaj kıyafetiyle gelmişti. 6 Haziran Perşembe günü karar duruşmaları görülen üç sanık, ‘makul bir gerekçe olmadan’ kamusal alanda Nazi sembolü sergilemekten suçlu bulunarak para cezasına çarptırıldı. Sanıklar, atılı suçtan üst sınırdan ceza almaları durumunda 1 yıl hapis cezasına çarptırılabilirdi.

‘NAZİ SEMBOLLERİ NEFRET, IRKÇILIK VE SOYKIRIMI TEMSİL EDER’

Hakim Joy Boulos, kararında, üç sanığın ‘kasıtlı ve bilerek’ Nazi selamı verdiğini ifade ederek, savunmalarında dile getirdikleri, söz konusu el işaretinin Hırvat milli gurur sembolü olduğu yönündeki argümanlarını reddetti.

Hakim, Parramatta Yerel Mahkemesi’nde görülen duruşmada, “Irksal gerilimi azaltmamız gereken bir dönemde tüm bu davranışlar bu gerilimleri körüklemeye yönelikti ve bu davranışın kabul edilebilir olduğunu düşünenler güçlü bir şekilde kınanmalıdır. Nazi sembolleri nefret, sefil bir ırkçılık, soykırım ve nefret dolu bir ideolojiyi temsil eder” dedi.

İKİ SANIK ÖMÜR BOYU FUTBOL MAÇLARINA KATILAMAYACAK

Gözaltına alınmadan önce birbirini tanımayan bu üç erkek sanık, Nazi selamını tek başınayken ya da etraflarındaki diğer taraftarlar herhangi bir el işareti ya da tezahürat yapmıyorken vermişti. Nazi selamını maçı yayınlayan televizyon kanalının kamerasına doğru yapan Sieben ve Gasparovic’in bundan sonra futbol maçlarına katılması da yasaklandı. Selamı verdiği sadece güvenlik kameralarından tespit edilebilen üçüncü sanık Lisica da gelecek bir sene içinde yapılacak maçlara gitmekten men edildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir